Większość od czasu do czasu przeżywa trudne dni. Niezaliczony egzamin, kłótnia lub rozstanie z partnerem. Wszystko to są przykłady zdarzeń, które mogą u wielu osób doprowadzić do obniżenia nastroju. Nie mniej jednak zaburzenia nastroju polegają na znacznie poważniejszych i długotrwałych zmianach. Depresja wpływa nie tylko na to jak się czujemy, lecz też na to jak myślimy, na nasz poziom energii, koncentrację, sen, nawet zainteresowanie seksem.
Jeśli poniżej wymienione objawy występują u ciebie dość często lub bardzo często oznacza to, że mogłeś zachorować na depresję i możesz potrzebować pomocy psychologa a w szczególności psychoterapeuty.
Ogólne objawy depresji:
1. Obniżony nastrój
2. Utrata zainteresowań
3. Męczliwość i zmniejszenie aktywności
4. Osłabienie skupiania uwagi
5. Niska samoocena i mała wiara w siebie
6. Poczucie winy i małej wartości
7. Pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości
8. Myśli i czyny samobójcze
9. Zaburzenia snu
10. Zmniejszony apetyt
Jeśli przeżywasz depresję nie jesteś w tym osamotniony. Warto pamiętać, że depresja nie jest oznaką słabości, jest chorobą, która dotyka w dzisiejszych czasach bardzo wiele osób, bez względu na status czy majętność.
Dzięki psychoterapii poznawczo-behawioralnej pacjenci odzyskują zdrowie i lepszą jakość życia. Za podjęciem psychoterapii w przypadku depresji przemawia też fakt, że w wielu przypadkach zapobiega ona nawrotom tej choroby.