Zaburzenia lękowe należą do najbardziej wyniszczających dolegliwości psychicznych dzisiejszych czasów. Miliony ludzi na świecie usiłuje zapanować nad niepokojem, paniką, strachem albo ciągłym zamartwianiem się.
Lęk to reakcja na niejasne, odległe, a nawet nierozpoznane zagrożenie. Jest to reakcja zarazem fizjologiczna, behawioralna i psychologiczna. Lęk jest przykrym stanem emocjonalnym wiążącym się z przeżywaniem uczucia zagrożenia, napięcia, psychicznego dyskomfortu, którego źródła najczęściej człowiek nie jest w stanie wskazać.
Jeśli poniżej wymienione objawy występują u ciebie dość często lub bardzo często oznacza to, że mogą u ciebie występować zaburzenia lękowe i możesz potrzebować pomocy psychologicznej. Udanie się do psychoterapeuty pozwoli na postawienie diagnozy i złagodzenie objawów. Dowiesz się, który z lęków ci dokucza i utrudnia funkcjonowanie. W twoim życiu może pojawić się lęk społeczny, napady paniki, lęk o zdrowie, lęk uogólniony, czyli zamartwianie się, agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią), lęk separacyjny czy fobie swoiste (np. lęk przed owadami, zamkniętymi pomieszczeniami, jazdą samochodem).
Ogólne objawy lęku:
1. Nerwowość
2. Zamartwianie się
3. Dreszcze, drgawki, roztrzęsienie
4. Napięcie mięśni, ból mięśni, bolesność mięśni
5. Niepokój
6. Męczliwość
7. Krótki oddech
8. Przyspieszone bicie serca
9. Potliwość (niespowodowana wysoka temperatura)
10. Suchość w ustach
11. Zawroty głowy, uczucie roztargnienia
12. Nudności, biegunka, problemy z żołądkiem
13. Częste oddawanie moczu
14. Fale gorąca lub zimna
15. Problemy z przełykaniem, ściśnięte gardło
16. Uczucie podminowania, podniecenia
17. Strachliwość
18. Trudności z koncentracja
19. Problemy z zaśnięciem, budzenie się w nocy
20. Rozdrażnienie
21. Unikanie miejsc, w których mogę odczuwać lek
22. Powracające myśli o zagrożeniu
23. Obraz siebie, jako osoby, która sobie nie radzi
24. Powracająca myśl, że stanie się coś strasznego
Na dzień dzisiejszy psychoterapia poznawczo-behawioralna, jak wykazują coraz to nowe badania, ma najlepsze rezultaty w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń lękowych.
Kontakt z psychoterapeutą pomoże Ci zmniejszyć cierpienie psychiczne, poprawić jakość życia i pozwoli na uporanie się z chorobą.